Kraina wina, poezji i ogrodów
Pobierz program wycieczki Iran – dawniej kraina muzyki, wina i ogrodów. […]
zapisz się
Iran – dawniej kraina muzyki, wina i ogrodów. W minionych wiekach meczety i pałace wspaniałych, bogatych miast przesycone były poezją, a nad domowymi sadzawkami unosił się słowiczy śpiew. Dzisiaj pogoń za nowoczesnością oraz tęsknota za zachodnim stylem życia obecna jest w tym samym stopniu, co tradycyjna herbata i konserwatywny czador.
Podróż do Iranu oczarowuje wszystkich, którzy przemierzają tutejsze drogi i piją herbatę z jego mieszkańcami, urzeczeni ich niekłamaną gościnnością. Kraj o pięciokrotnie większej powierzchni od Polski zachwyca różnorodnością etniczną, przyrodniczą i religijną.
Dziś udowadnia, że ma turystom znacznie więcej do zaoferowania. Coraz liczniej odwiedzają go także ciekawi tej części świata Europejczycy. Podczas wycieczki objazdowej do Iranu poznają spuściznę kultury perskiej, jednej z najstarszych na świecie.
Podróż do Iranu to połączenie najbardziej skrajnych cech i zjawisk, które chcemy przybliżyć, wytłumaczyć, a nierzadko także sprostować.
Podróż do Iranu pozwoli nam sprawdzić prawdziwość stereotypów dotyczących tego fascynującego i pełnego kontrastów kraju. Choć Iran może śmiało uchodzić za kraj przyjazny turystom i jest też coraz chętniej przez nich odwiedzany, nadal nie brak tu miejsc niemal dziewiczych, nieskażonych i pełnych osobliwego uroku. Kto raz zakosztuje perskiej gościnności, nasyci wzrok, smak i ducha, powróci tu przy pierwszej sposobności – to możemy zagwarantować.
Podczas wycieczki objazdowej będziemy podziwiać m.in. ruiny antycznego Persepolis, liczący setki lat przygraniczny Monastyr św. Tadeusza, meczet Imama w Isfahanie uznawany za jeden z najpiękniejszych w świecie islamskim, słynny Pałac Golestan w stołecznym Teheranie, Cytadelę w Szirazie czy wykutą w litej skalę świątynie Czak Czak.
Wysłuchamy też licznych opowieści, poznamy zwyczaje i gościnność Irańczyków, skosztujemy wyjątkowej i pełnej przypraw kuchni.
Wyprawa do Iranu to znakomita okazja, aby ujrzeć okazałe ruiny antycznych budowli. Niegdyś dumnie zdobiły one jedne z najpiękniejszych miast świata, dziś godne są zwiedzenia przez największych pasjonatów historii i architektury. W trakcie wakacji w Iranie udamy się do wielu z nich.
Podczas naszej podróży wybierzemy się m.in. na zwiedzanie Soltaniyeh figurującego na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Wybudowali je ówcześni mongolscy władcy Iranu w XIV wieku i – mimo że krótko – pełniło ono funkcję stolicy Persji. Spróbujemy odkryć jego dawną świetność – Soltaniyeh uchodziło za jedno z największych i najwspanialszych miast świata. Nadal można odkryć w nim prawdziwe perskie perełki architektury – m.in. Mauzoleum Oljaytu będące świadectwem długiej i wspaniałej historii miasta.
Podczas naszej wycieczki objazdowej po Iranie wstąpimy też do imponującego Isfahanu, miasta kryjącego wiele bezcennych zabytków. Wybierzemy się na spacer po głównym placu, Naqsz-e Dżahan, moście Si-o-Se Pol, a także będziemy podziwiać meczet Imama – ponoć jeden z najpiękniejszych w świecie islamskim. Nie pominiemy też ormiańskiej katedry mieszczącej się w dzielnicy Dżulfa i spróbujemy odkryć tajemnicę Pałacu Czterdziestu Kolumn, który ma ich… jedynie dwadzieścia.
Czeka nas także wycieczka do wywierającego ogromne wrażenie na turystach legendarnego Persepolis – miasta-potęgi, niegdyś stolicy Persji. Słusznie słynie ono jako jedno z najpotężniejszych imperiów starożytnego świata, o czym będzie dane nam się przekona.
Wyprawa do Iranu zadowoli także miłośników zakupów oraz kosztowania oryginalnych smaków. Na kolorowych, tętniących życiem i bogatych w różnorodny towar bazarach – m.in. w Isfahanie, Pasargadzie czy Persepolis – można kupić wyjątkowe pamiątki. Wśród nich są np. przyprawy, owoce, słodkości, tkaniny, chusty, słynne perskie dywany czy wyroby jubilerskie.
W mieście Zanjan znajduje się najdłuższy kryty bazar w całym Iranie, gdzie można oddać się zakupowemu szaleństwu aż w… około 940 sklepach! Także Tebriz słynie nie tylko ze Starego Miasta wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, ale i bazaru. Niegdyś znajdował się na trasie Jedwabnego Szlaku i skupiał sprzedawców z całego świata, dziś także uchodzi za jedno z najważniejszych miejsc w tym mieście. Wybierzemy się tu na wyprawę w poszukiwaniu skarbów Wschodu plątaniną korytarzy, wąskimi uliczkami, tajemniczymi zaułkami. Z wakacji w Iranie nie można wrócić bez wspaniałych pamiątek dla bliskich! Wizyty na bazarze to także możliwość obserwowania codzienności mieszkańców – tradycji picia herbaty, rozmowy, wspólnego palenia fajki wodnej czy wieczornych śpiewów.